• +90 (533) 501 04 03
  • info@corvuseye.com

Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

Plaka Tanıma Sistemi Nedir ?

Plaka Tanıma Sistemi – PTS
Automatic Vehicle Identification – Otomatik Araç Tanımlama (AVI )
Car Plate Recognition – Araç Plaka Tanımlama ( CPR )
Automatic Number Plate Recognition – Otomatik Plaka Tanımlama ( ANPR )
Car Plate Reader – Araç Plaka Okuyucu ( CPR )
Optical Character Recognition – Optik Karakter Tanımlayıcı ( OCR ) isimleri adı altında tanımlanabilir.

Araçları plakalarından tespit etmeye yarayan bir görüntü işleme teknolojidir. Bu teknoloji giriş- çıkış kontrol , hasarlı tespiti, park yönlendirme, park ücretlendirme gibi bir çok güvenlik ve trafik uygulamasında kullanılır. LPR veya ANPR olarak da tanımlanan Plaka Tanıma Sistemleri , aracın plakasını otomatik olarak okur ve veritabanındaki önceden tanımlanmış plaka listesiyle karşılaştırır. Abone olarak tanımlanmış bir plakayla okunan plaka eşleme yapıldığı taktirde kapıyı açar ve aracın geçişine izin verir.

Bu teknoloji güvenlik ve trafik uygulamalarında gitgide daha fazla popülerlik kazanmakta ve değişmez bir ihtiyaç halini almaktadır. Sistemin çalışma prensibi; plaka okuma kamerası ile aracın önünden veya arkasından bir resim alır ve resim işleme yazılımı bu çekilen görüntüyü analiz eder, resmin içinden plaka bilgisini text olarak ayrıştırır. Tespit edilen plaka otomatik ödeme hesaplama, araç marka model renk tip tanıma, bariyer kontrolü vb gibi değişik uygulamalarda kullanılabilir.
Bu bilgiler ve resimler database kaydedilebilir . Kaydedilen görüntüler suç önleme / suç tespitinde oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Plaka okumak için ayrılan kameraya ek olarak başka bir kamera da aracı kullanan kişinin yüzünü kaydetmek için kullanılabilir.

Plaka ve Görüntü
Plaka Tanıma Sistemi ön veya arka plakanın resminin kaydedilmesi ve analiz edilip okunması temeli üzerine şekillenir. Plaka tanıma işleminin gerçekleşmesi için müşterinin uygulama alanında , plaka tanıma alanının çerçeve içine alınmasına , bölge belirlenmesine KESİNLİKLE GEREK YOKTUR.  BİZİM PLAKA TANIMA TEKNOLOJİMİZ SADECE ARACIN PLAKASINI OKUR, ALAN BELİRTMENİZE GEREK YOKTUR. ARAÇLARIN AÇILI GEÇİŞLERİ SIRASINDA  PLAKA TANIMA SORUNSUZ GERÇEKLEŞİR. PLAKA TANIMA DOĞRULUK ORANI TÜM OKUNAN PLAKALARA GÖRE HESAPLANIR. DOĞRULUK ORANI %98 DİR.

Plakaların şekilleri, malzemeleri, ve kodlamaları ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Bizim plaka tanıma sistemimiz Avrupa Ülkeleri ve ABD başta olmak üzere  Ukrayna, ABD, Mısır, Iran, Irak, İsrail, Kuveyt, Fas, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerin plakalarını rahatlıkla okuyabilmektedir.  Latin, Arapça ve Farsça plaka formatlarını desteklemektedir.
Görüntü Nedir ?
Bir resim Plaka tanıma yazılımı tarafından okunmak ve işlenmek üzere çok fazla bilgi sunar. Verimlilik
İlk Plaka Tanıma Yazılımları performansı için bazı tedbirleri almak gerekir. Ayrıca güneş ışığı, far ışığı, zarar görmüş plaka, farklı plaka tipleri gibi harici etkenler dolayısıyla verimlilik düşebilir.
Ancak artan verim sayesinde daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.
Bir aracın park süresini hesaplamak için giriş ve çıkış saatleri karşılaştırılacaksa sistem, çok doğru çalışmak zorundadır.

plaka tanıma sistemi kit

PTS Sistemi Kit İçeriği
Aşağıdaki birimlerden oluşur :
Kamera : Plakanın görüntüsünü alan kısımdır. Plaka okuma sistemlerinde onvif kameralar kullanılması yeterli olabilmektedir. Bunun dışında plakanın okunması için belli bir yakınlıkta bakacak lens kullanmak hayati öneme sahiptir.
Aydınlatma : Özellikle zifiri karanlık yerde kullanılacak ANPR sistemlerinde plakanın görülmesi için harici aydınlatma gerekebilir.
Bilgisayar : Yazılımların çalıştığı güçlü bir bilgisayardır.
Yazılım : Plaka okuma yazılımıdır.
Donanım : Dış dünyayla haberleşmeyi sağlayan bir I / O karttan oluşur .
Veritabanı : Plaka ve opsiyonel olarak sürücü yüz tanımlama bilgisinin saklandığı veritabanıdır.

Plaka Okuma Sisteminin İşleyişi
Aşağıda bir plaka okuma sisteminin nasıl çalıştığı adım adım anlatılmıştır. Belli başlı kullanım alanı örnekleri ;
Şehir İzleme Sistemlerinde Plaka Tanımlama Sistemi Kullanımı
Şehrin farklı noktalarına PTS sistemi konularak yoldan geçen araçların plakaları okunabilir. Bu araçların iki nokta arasındaki varış zamanları ve hızları karşılaştırılarak yol durumu ve trafik yoğunluğu bilgilendirme amacıyla yol durumu bilgilendirme ekranlarında gösterilebilir. Hız ihlallerinde kullanılmaktadır.
Havaalanı Otoparklarında Araç Plaka Tanımlama Sistemi Uygulamaları
Havaalanı otoparkları gibi uzun süreli park yapılan yerlerde bilet sahtekarlığını azaltmak ve hataları önlemek için PTS sistemleri kullanılabilir. Plaka tanıma sistemi aracın plakasını tanımlayarak park zamanı hesaplayabilir veya park bileti kaybolduğunda kanıt olarak sunulacak görüntüleri kaydedebilir. Sınır Kontrolünde Plaka Tanımlama Kullanımı
Sınır sistemlerinde Ülkedeki tüm plakalar ve bunların sürücelerinin pasaport, sabıka kayıtları gibi ek bilgileri merkezi bir veritabanında toplanabilir. Bu merkezi veritabanı sayesinde sınır kontrolleri kolaylaşacak ve yapılabilecek olası hatalar minimum düzeye inecektir. Ayrıca sınırda kontroller nedeniyle yaşanan yoğunlukta en aza indirilecektir.

Çalıntı Araçların Plaka Okuma Sistemleriyle Tespiti Uygulamaları

Çalıntı veya trafik cezasını ödememiş araçlar ülke çapında merkezi bir veritabanında saklanabilir ve bu bilgiler gerçek zamanlı olarak güncellenebilir. Bu sayede şehir genelinde kurulan PTS sistemiyle etkin bir şekilde suç takibi yapılabilir. Herhangi bir sonuç bulunduğunda en yakın polis birimine uyarı gönderilebilir.
Trafik Kontrolünde Plaka Tanımlama Sistemi Kullanımı
Araçlar yetkilerine göre farklı kapılara yönlendirilebilirler. Araçlar kayıtlı kullanıcılar, tanıdık ziyaretçiler ve bilinmeyen araçlar olmak üzere üçe ayrılır. Böylece girişte yaşanacak yığılma önlenmiş olur, kayıtlı kullanıcılar önünde bulunan bilinmeyen aracın kontrolünü beklemek zorunda kalmaz. Bu yöntem askeriye, karakol vs gibi yoğun giriş çıkışın olduğu heryerde kullanılabilir.

Pazarlama Aracı Olarak PTS Sistemi Kullanımı
Bir markete gelen müşterinin hangi sıklıkla hangi gün ve saatte geldiği listelenerek pazarlama araştırması yapılabilir.
Otoparklarda Plaka Tanıma Sistemi Uygulamaları
Ön ödemeli müşterilerin tespiti, park süresinin belirlenmesi ile park ücretinin hesaplanması konularında kullanılabilir. Ek olarak sürücü yüz tanımlaması ile araç kaçırma olaylarının önüne geçilebilir.

Giriş Kontrollerinde Plaka Tanımlama
Tanımlanmış araçlar için kapı otomatik olarak açılabilir. Giriş ve çıkışların tarihleri kaydedilerek herhangi bir olay durumunda incelenebilir. Biletli Geçişlerde Plaka Okuma Sistemleri
Özellikle otoyol girişlerinde ödeme yapmadan geçen araçların tespiti için kullanılır.

Plaka Tanıma Sistemleri FİYAT BİLGİSİ için bizimle iletişime geçebilirsiniz . cep: 0533 501 04 08