plaka tanıma site web

Plaka Tanıma Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Otoparklarda yaşanan park yeri problemleri çözüm sağlamak, kontrol ve güvenlik ihtiyacının yoğun olduğu yerlerde plaka tanıma sistemi başarılı bir çözüm olmuştur.

PTS Plaka Tanıma (LPR) teknolojisi

PTS Plaka Tanıma (LPR) teknolojisi, araç geçiş ve otopark sorunlarını çözmeye yardımcı olabilecek güçlü ve yüksek güvenlikli bir teknolojidir.

Plaka tanıma sistemleri günümüzde güvenlik ve kontrol sistemleri olarak kullanılmaktadır. Kurmak istediğiniz plaka tanıma sisteminin başarılı olması yapacağınız yazılım ve donanım seçimlerine bağlıdır. Piyasada çok sayıda yazılım ve donanım seçeneğiniz olacaktır. En ucuz plaka tanıma sistemi ürünleri için arama yaparken düşük performanslı ürünler ile aldatılabilirsiniz. Başarılı bir sistem kurmak istiyorsanız bu iş için ayıracağınız bütçe de bu doğrultuda yüksek olmalıdır.

Plaka tanıma yazılımı için dikkat etmeniz gereken özellikler; Bir plaka tanıma sisteminin asıl geçiş yapan araçların görevi plakaların doğru olarak tanıması ve bu plaka bilgilerini text olarak kaydetmesidir. Yazılım, en az araçlara ait plaka text bilgilerini,  araca ait görüntüleri, giriş ve çıkış tarih–zaman bilgilerini veri tabanında tutulabilmelidir. Kara listeye alınmış araçlar, daha önce şüpheli olarak belirtilmiş veya çalıntı olduğu bildirilmiş araçlar var ise bu veri tabanı sorgulamalarında bulunabilmelidir. Depolanan bu bilgilerin kolaylıkla raporlanabilmesi, resimlerin inceleme sırasında anlaşılabilir olması çok önemlidir. Web tabanlı plaka tanıma olması uzaktan herhangi bir bilgisayar aracılığıyla sorgulama yapmanıza ve sistemi yönetmenize imkan sağlar. Yazılımın tüm dünyada tercih edilen hızlı ve güvenilir MS SQL veritabanı olması en doğru seçim olacaktır. Veri tabanı tercihi doğru yapılmamış ise zamanla veriler şişecek ve ciddi performans kayıplarına neden olacaktır.

Yazılımın sürekli geliştirilebilir özelliğinin olması özel talepleriniz için çözüm olacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de satınalma yapacağınız firmanın olası sorunlar durumunda müşteri memnuniyetine olan yaklaşımlarıdır.

Plaka tanıma için donanım seçerken bilmeniz gerekenler ; Plaka tanıma teknolojisi yazılımlarının gelişmesi ile birlikte, embedded plaka tanıma kameralarının yerlerini daha düşüş hızlarda geçiş yapan araçların bulunduğu yerlerde çok daha uygun maliyetli onvif ip kameralar almıştır. Karayolları plaka tanıma gibi fiziksel koşulların zorunlu halleri veya avm plaka tanıma gibi embedded olması güvenlik nedeniyle zorunlu koşulmuş yerler dışında ip kameralar da doğru yazılım seçimi ile birlikte %99.5 doğruluk ile çözüm sağlamaktadır. Plaka tanıma yapılacak bölgede önceden satıcı firmanın keşif yapması ve alnın koşullarına uygun çözümü müşteri firmaya tüm detayları ile sunması gerekir. Araçların hızı, kameraların konumlandırma yerleri ve açıları, kamera sayısı, ışık koşulları ve yapılacak aydınlatma ihtiyaçları, dış ortam koşulları ve alınacak tedbirler, kablolama hakkında müşteriye detaylı bilgilendirme yapılması gerekir. Plaka tanıma isteminin %100 e yakın doğru okuma performansını yakalayabilmesi için yerine getirilmesi gereken zorunlu koşullar vardır. Plaka tanıma donanım kiti farklı dış ortam sıcaklık veya soğukluğuna dayanıklı bir yapıya sahip olmalıdır.

 Plaka tanıma sisteminin işin uzmanı deneyimli kişiler tarafından kurulması ve yapılacak bakım anlaşması ile periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.

 

TOP